Klíma tisztítás, karbantartás
A klímaberendezések tisztítása éppen olyan fontos, mint otthonunk, vagy munkahelyünk többi berendezési tárgyának tisztítása. Teljesen természetes, hogy porszívózunk, felmosunk, ablakot mosunk, stb. Pontosan ilyen természetes kell legyen a klímánk tisztíttatása is. Logikus, hogy a klímára is lerakódik a por, eltömődhet a szűrője és megtelepedhetnek rajta baktériumok is, ha egyáltalán nem foglalkozunk tisztításával.
Mi történik a klíma tisztítása során?
Hőcserélő tisztítása
A beltéri egységet vegyszeresen fertőtlenítjük, ezzel elpusztítjuk az esetenként igen súlyos betegségeket okozó gombákat és baktériumokat. Megtisztítjuk a burkolat belsejét és a ventillátort is.
Légszűrők tisztítása
A légszűrőket (finomszűrésű porszűrőket) is megtisztítjuk a portól és egyéb lerakódott szöszöktől, szennyeződésektől.
Kültéri egység tisztítása
Nagynyomású levegő átfújásával megtisztítjuk a kültéri egységben a hőcserélő lamelláit, hogy megszabaduljunk a rárakódott portól és egyéb kosztól (például növényi részek) is.
Klíma tisztítás vagy karbantartás?
Minden klíma karbantartás része a klíma tisztítása, azonban magát a tisztítást külön is kérhetjük, illetve csupán a rendszeres tisztítás is segít abban, hogy klímaberendezésünk életét meghosszabbítsuk.
Ahogy a napi használat során lerakódik rajta a por, a pollenek és mindenféle egyéb szennyeződés, klímánk hatásfoka egyre romlik. Ha tartósan kihagyjuk tisztítását, egy idő után észrevehetjük, hogy egyre többet megy, hogy tartani tudja a kívánt hőfokot, ami egyben villanyóránk pörgetését is jelenti. Szerencsés esetben ennyivel megússzuk, és nem leszünk gyakrabban betegek. A tisztítás kihagyása ugyanis nagyon komoly légzőszervi betegségek kialakulásához is vezethet, melyeket a készülékeken megtelepedő baktériumok okoznak.
Milyen betegségeket okozhat a klíma?
Legionárius betegség (legionellosis)
A legionella pneumophila baktérium által okozott megbetegedés, mely az influenzához hasonló tüneteket okoz. A baktériumok bejuthatnak a tüdőbe, súlyos tüdőgyulladást (legionella pneumonia), emésztőrendszeri és idegrendszeri megbetegedést , sőt még akár halált is okozva. Enyhébb esetben Pontiac-láz vagy Lochgoilhead-láz törhet ki rajtunk, melyek nem jár tüdőgyulladással, de így is egy komoly légzőszervi megbetegedéseket okoznak. Sajnos hazánkban ritkábban diagnosztizálják ezeket a betegséget, mint a világ többi részén, sokszor nem derül ki, hogy a légkondi okozta őket, így a betegség újra és újra visszatérhet a tisztítás hiányában.
Az sokszor igen súlyos tünetek megelőzéséhez csupán annyit kell tennünk, hogy rendszeresen fertőtleníttetjük légkondícionáló berendezésünket.
Tüdő aspergillosis
Ez egy gombás fertőzés, amit az Aspergillus gomba okoz. A spórák belégzésüket követően megtámadja a tüdőt és a köhögést, lázat, mellkasi fájdalmat, nehézlégzést okozhat. Megtámadhatja az orrmelléküregeket és a hallójáratokat is. Súlyos esetben akár halálhoz is vezethet.
Hypersensitivity pneumonitis
Ez egy túlérzékenységi reakció, amit a szerves por belégzése okozhat. Okozhat köhögést, mellkasi fájdalmat, nehézlégzést, lázat, de enyhébb esetben is fáradékonysággal, rossz közérzettel jár.